Od kryzysu do odnowy – Jak tworzyć żywe parafie?
Księża Biskupi: Sławomir Oder, Artur Ważny i Piotr Wawrzynek zapraszają księży proboszczów, wikarych oraz liderów świeckich, na spotkanie poświęcone kierunkom zmian w parafiach w obliczu kryzysu tradycyjnych form duszpasterstwa.
Zaproszeni mówcy i paneliści będą starali się odpowiedzieć na pytania:
- Czy obecny model funkcjonowania parafii jest odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby
parafian lub poszukujących życia duchowego ludzi?
- Czy parafia coraz uboższa w ludzi, finanse i księży to nieunikniona rzeczywistość?
- Jak w procesie odnowy parafii wykorzystać uformowanych katolików świeckich?
- Co może świecki? Rola świeckich w życiu parafii, ich odpowiedzialność i misja.
- Jak odciążyć proboszcza i wzmocnić finanse parafii,
- Czy istnieje i działa program, który ma odpowiedzi na powyższe i podobne pytania?
Mówcy, paneliści, goście:
Bp Artur Ważny
Pochodzi z Ropczyc, urodził się w 1966 roku. Wyświęcony na prezbitera w Tarnowie w roku 1991. Ukończył studia doktoranckie z teologii pastoralnej na kierunku teologia małżeństwa i rodziny na UKSW w Warszawie. Był zaangażowany w wiele inicjatyw służących małżeństwom i rodzinom, m.in. Domowy Kościół, wspólnota małżeństw niepłodnych w Krakowie, duszpasterstwo związków niesakramentalnych w diecezji tarnowskiej, rekolekcje „Winnica Racheli” dla osób potrzebujących duchowego uzdrowienia po aborcji. Z jego inicjatywy w diecezji tarnowskiej działa program „Od łez do łaski”, będący warsztatami terapeutycznymi dla osób, które doświadczyły przemocy, zwłaszcza seksualnej.
Szczególnym obszarem jego służby jest nowa ewangelizacja. Powołał Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie, był również diecezjalnym koordynatorem ruchu Odnowy w Duchu Świętym oraz ALPHA, a także zainicjował w diecezji tarnowskiej ruch Mężczyzn św. Józefa. Przez kilkanaście lat uczestniczył w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”. Jest bardzo aktywnym rekolekcjonistą.
Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji oraz jest członkiem Rady Biskupów ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W 2024 roku papież Franciszek mianował go Biskupem Sosnowieckim
Bp Sławomir Oder
Urodził się w 1960 r. w Chełmży. Studiował najpierw Uniwersytecie Gdańskim – posiada tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego. Po studiach rozpoczął formację seminaryjną w Pelplinie oraz w Rzymie i w 1989 roku przyjął święcenia prezbiteratu, a w 1993 został doktorem obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Przez wiele lat pracował w różnych rzymskich instytucjach kościelnych, zaś od 2005 do 2014 roku był postulatorem procesów beatyfikacyjnego oraz kanonizacyjnego Jana Pawła II. Od roku 2020 piastuje funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II – Emilii i Karola Wojtyłów. W styczniu 2023 roku został mianowany Biskupem Gliwickim, a jego mottem są słowa: „Quod dixerit facite” – „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5).
Bp Piotr Wawrzynek
Urodził się 25 kwietnia 1970 roku we Wrocławiu.
Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w 1995 roku, uzyskując magisterium
z teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1995 roku.
Był wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Ścinawce, w parafii św. Rodziny we Wrocławiu. Był również diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, równocześnie w latach 2003-2010 był duszpasterzem akademickim w CODA „Maciejówka” we Wrocławiu.
W roku 2010 uzyskał licencjat kanoniczny z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.
Pełnił funkcję rektora kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu oraz dyrektora Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Wrocławskiej (do roku 2017).
W latach 2017-2021 był administratorem parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy, a w roku 2021 został proboszczem tej parafii. W tym okresie razem ze swoimi parafianami uczestniczył w kursie "Kościół świadomy celu" prowadzonym przez o. Krzysztofa Czerwionkę i rozpoczął wprowadzanie jego zasad w parafii. W 2023 r. został biskupem pomocniczym diecezji legnickiej i nadal angażuje się w kursy "Kościół świadomy celu", prowadząc je i promując. Od 2025 r. jest delegatem KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.
Jarosław Ogrodniczak
Proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach oraz dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.
Jacek Mleczko
Pochodzi z Zielonej Góry, żyje we Wspólnocie Chemin Neuf od 2005 roku, kapłan od 2010 roku. W latach 2013 - 2023 posługiwał jako proboszcz na parafiach powierzonych jego Wspólnocie w Berlinie i Levallois-Perret (Paryż), obecnie odpowiedzialny za Wspólnotę Chemin Neuf w Polsce oraz doktorant na Akademii Katolickiej w Warszawie.
Krzysztof Tompolski
Szczęśliwy mąż Ani i dumny ojciec piątki dzieciaków. Należy do wspólnoty Miasto na Górze w Bielsku-Białej, gdzie organizuje kursy Alpha dla młodzieży oraz szkoli ekipy prowadzące kursy Alpha dla dorosłych; służy także jako lider grupy młodzieżowej Harambee! Swoją pierwszą Alphę przeżył w 2013 roku; od 2019 roku jako pracuje w Krajowym BiurzeAlpha Polska.
Obecnie jest ogólnopolskim koordynatorem programu Boża Renowacja – wspiera proboszczów na ich drodze odnowy parafialnej i prowadzi kursy dla księży Kickstart. Kocha śpiew, grę na różnych instrumentach, sztuki walki, rysunek architektoniczny i literaturę fantasy.
Aleksander Bańka|
Doktor habilitowany filozofii, profesor UŚ, (pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), politolog, pomysłodawca i współzałożyciel Centrum Duchowości Ruchu Światło - Życie Archidiecezji Katowickiej, a obecnie lider wspólnoty Rodzina Świętego Szarbela w Polsce. Związany z ruchem charyzmatycznym, od wielu lat posługuje modlitwą i na wiele sposobów głosi Ewangelię. Znawca Libanu gdzie od wielu lat prowadzi badania nad życiem i duchowością św. Szarbela oraz współorganizuje rekolekcje i pielgrzymki. Autor książek, artykułów oraz audiobooków poświęconych filozofii i duchowości chrześcijańskiej, specjalizuje się w interdyscyplinarnych formach wsparcia terapeutycznego (towarzyszenie integralne w nurcie chrześcijańskiego personalizmu). Publicysta, współpracownik Radia eM, „Gościa Niedzielnego" oraz portali: gosc.pl, aleteia.pl, członek Rady Komisji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich i Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej, delegat Konferencji Episkopatów Europy na XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Rzymie. Prywatnie mąż i ojciec.
Stanisław Madejczyk
Należy do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, koordynator Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Gliwickiej, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach
pastor Jerzy Rycharski
Od 40 lat jestem pastorem w Kaliszu. Mam dwoje dzieci i pięcioro wnucząt. Wraz z żoną Małgorzatą jesteśmy założycielami społeczności „Jest więcej” w Kaliszu, należymy do federacji Kościoła Bożego w Chrystusie w Polsce, który należy do Aliansu Ewangelicznego. Nasza społeczność liczy obecnie około 350 osób. Jestem członkiem Rady Kościoła Bożego w Chrystusie w Polsce, a także członkiem międzynarodowej Grupy Apostolskiej. W naszym życiu uznajemy za oczywisty fakt, że Bóg w różny sposób prowadzi różny ludzi z różnych źródeł wiary, dlatego nasza prace ma zdecydowanie ekumeniczny charakter. W 2022 roku miałem przywilej uczestniczyć w spotkaniu i wspólnej modlitwie przedstawicieli środowiska ewangelicznego z Papieżem Franciszkiem. Od ponad 30 lat pracujemy wśród społeczności żydowskiej w Polsce i Izraelu.
Nasz Kościół jest zaangażowany w takie obszary jak:
- Misje - szkoła misyjna
- Uwielbienie - szkoła uwielbienia
- Służba prorocza - szkoła prorocza
- Konferencje i seminaria
- edukacja,
- misje – wyjazdy misyjne i pomoc: Izrael, Indie, Pakistan, Hiszpania i Afryka.
Założyliśmy kilka fundacji, przez które realizujemy część naszej pracy w społeczeństwie i poza granicami kraju. Posiadamy na własność budynek o powierzchni użytkowej ponad 2 tys m2 w centrum miasta, co w decydujący sposób pomaga nam realizować pracę, nasze powołanie. W Kaliszu od lat współpracujemy z Kościołem Katolickim z Biskupem Damianem Brylem, Kościołem Grecko Katolickim, a także z innymi społecznościami, które są w naszym mieście i na okolicach Kalisza.
dk. dr Krzysztof Mainka
Diakon stały, wyświęcony w 2019 r. w archidiecezji Paderborn w Niemczech. Prywatnie szczęśliwy mąż Izabeli i ojciec Tobiasza. Regularnie przebywając na Opolszczyźnie posługuje w Parafii św. Jadwigi Śląśkiej w Kraskowie oraz w Hospicjum Ziemi Kluczborskiej św. Ojca Pio w Smardach Górnych.
Od wielu lat związany z niemiecką Odnową Charyzmatyczną (Charismatische Erneuerung), członek diecezjalnej rady koordynacji CE archidiecezji Paderborn. W latach 2011-2015 członek krajowej grupy koordynacyjnej Polskojęzycznej Odnowy w Duchu Św. w Niemczech.
Oprócz posług modlitewnych i głoszenia Słowa, podejmuje różne dzieła i projekty ewangelizacyjne i formacyjne w parafiach i we wspólnotach.
Posługuje wraz z żoną, w obszarze uzdrowienia wewnętrznego i towarzyszenia duchowego. Ponadto zaangażowany we wspieranie wspólnot i liderów w rozwoju, we wzroście, w poszukiwaniu misji i służebnym przywództwie.
Jest Mentorem i Coachem pracującym w ujęciu chrześcijańskim. Ukończył roczne szkolenie z psychologii pastoralnej w obszarze poradnictwa psychologicznego i towarzyszenia duchowego, dwuletni kurs TPM (Transformation Prayer Ministry) w TPM-DACH oraz Integratywną Szkołę Uzdrowienia Wewnętrznego „Ja jestem”.
Pracuje zawodowo jako inżynier w międzynarodowej korporacji branży półprzewodnikowej. Wcześniej przez wiele lat nauczyciel akademicki w Polsce i za granicą.
PLAN:
wtorek 8 lipca
12.30 Msza Św – przewodniczy bp Sławomir Oder
13.45 obiad
kawa, herbata
15.00 przedstawienie gości, programu,
Przedstawienie programów odnowy parafii:
– Kościół Świadomy Celu - bp Piotr Wawrzynek
– Boża renowacja - Krzysztof Tompolski
czas na pytania
przerwa
panel:
bp Piotr Wawrzynek
bp Sławomir Oder
prowadzi Aleksander Bańka
18.00 kolacja
kawiarnia, czas na relacje,
spotkania w małych grupach
lub udział w spotkaniu modlitewnym rekolekcji „Jezus Żyje!”
(wieczór oddania życia Jezusowi)
środa 9 lipca
8.30 śniadanie
9.15 uwielbienie z uczestnikami rekolekcji „Jezus Żyje!”
10.00 Współpraca księży i świeckich podstawą odnowy parafii - bp Artur Ważny
Parafia zbudowana na relacjach - Aleksander Bańka
świadectwo o. Jacka Mleczko, dk Krzysztofa Mainki,
pastora Jerzego Rycharskiego
panel:
o. Jacek Mleczko
Krzysztof Tompolski
ks. Jarosław Ogrodniczak
dk. dr Krzysztof Mainka
prowadzi dr hab. Aleksander Bańka
12.30 - Msza Św – przewodniczy bp Artur Ważny
13.45 – obiad, zakończenie
Wydarzenie odbywa się w ramach rekolekcji „Jezus Żyje!”, gromadzących na trzech turnusach około tysiąca osób z ruchów i wspólnot naszych diecezji. Będzie więc okazja do wspólnej modlitwy, przeżywania Eucharystii, uwielbienia Jedynego Boga i rozmów w rekolekcyjnej kawiarence.
Koszt udziału obejmuje: nocleg, wyżywienie, organizację wydarzenia,
- 280 zł – nocleg w klasztorze przy bazylice (pokój jednoosobowy z łazienką na korytarzu)
- 310 zł – nocleg z hotelu Zajazd (pokój trzyosobowy z łazienką)
500 m od Domu Pielgrzyma
- 325 zł – nocleg w hotelu Zajazd (pokój dwuosobowy z łazienką)
- 330 zł – nocleg w hotelu Zajazd (pokój jednoosobowy z łazienką na korytarzu)
- 340 zł – nocleg w hotelu Harcówka (pokój dwuosobowy z łazienką)
200 m od Domu Pielgrzyma,
- 115 zł - cena dotyczy uczestnictwa w jednym dniu konferencji i obejmuje
organizację wydarzenia i wyżywienie, bez noclegu
ZAPISY:
Link do formularza zgłoszeniowego: ZAREJESTRUJ SIĘ
Pełne zgłoszenie obejmuje:
- zgłoszenie się poprzez formularz
- opłatę za udział w konferencji
Opłatę prosimy przelać na konto fundacji:
93 1240 1343 1111 0010 7364 2191 z dopiskiem:
darowizna na cele statutowe fundacji/ odnówparafię
Zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca włącznie z opłatą.
Po tym terminie, osoby zainteresowane udziałem w konferencji, prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem Fundacji.
Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariacie Fundacji:
Danuta Siemak - Pupar,
tel.: +48 604 874 110
poniedziałek i piątek godz. 16 – 20,
email: sekretariat@inicjatywamissio.pl