Loading color scheme

Poziomy tematyczne TURNUS II 08–15 lipca 2023

Główni odpowiedzialni:

Stefan Mitas
Bartłomiej Sakwerda
ks. Krzysztof Grzegorczyk
Ela Goldmann
Krzysiek Suchanek
Jarek Szkabarnicki

Posługa muzyczna: Leszek Pisarczyk z zespołem

 

Seminarium wiary

prowadzący: J. A. Zmysłowscy,  wspl. "Moje w niej upodobanie"

„Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na Was.” 1P 5,7

Być może pragniesz doświadczyć osobistego spotkania z Bogiem, doświadczenia Jego miłującej obecności…. Może potrzebujesz odnowienia relacji z Bogiem, którą zaniedbałeś tak, że stała się tylko nudnym przyzwyczajeniem do pewnych form kultu… Jeżeli po prostu szukasz Boga… A może chcesz wreszcie dowiedzieć się czy On rzeczywiście istnieje… Jeżeli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to ten poziom jest właśnie dla Ciebie.

„Seminarium Odnowy Wiary” to poziom, poprzez który Bóg wzbudził i nadal wzbudza wielu ludzi do żywej wiary, do otwartości na działanie Ducha Świętego. Prosta, a jednocześnie dynamiczna forma przekazu, poprowadzi Cię bezpośrednio do osobistego doświadczenia głoszonych treści. Będzie to czas na słuchanie, dzielenie się, zadawanie skrywanych w sercu pytań.

 

Ku wspólnocie

prowadzący: Jarek Szkabarnicki, wspólnota Szekinah

KU WSPÓLNOCIE to siedmiodniowe rekolekcje przewidziane dla osób, które w poprzednich latach były na poziomach „Ku dojrzałości”, „Akademia Rozwoju Chrześcijanina” i nie są jeszcze we wspólnotach. Będziemy dzielić się doświadczeniem życia we Wspólnocie oraz  tym jak ważne jest bycie we wspólnocie w tych burzliwych czasach.
Pamiętajmy: Kościół to wspólnota wspólnot!


Wspólnota Szekinah
Pełna nazwa: Szekinah - wspólnota Bożej chwały i błogosławieństwa.
Jesteśmy wspólnotą świeckich chrześcijan należących do Kościoła katolickiego. 
Wierzymy, że nasze bycie razem nie jest skutkiem jakichś ludzkich "ideałów",  ale Bożego powołania.  Wspólnota Szekinah istnieje od 30 lat. Cztery lata temu zatwierdzony został statut: prywatnego stowarzyszenia wiernych świeckich.
Nasze korzenie sięgają do Ruchu Światło-Życie i Odnowy w Duchu Świętym.

https://youtube.com/shorts/0u7T_6xXpqk?feature=share

 

Biblia- księga pełna Bożego Ducha

prowadzący: s. J. Nowińska

  1. Duch wieje tam gdzie chce – tożsamość Ducha Bożego i specyfika Jego działania
  2. On doprowadzi Was do całej prawdy - Duch jako prowadzący do poznania Boga
  3. Pustynia stanie się sadem - Duch i tchnienie życia
  4. Opanował go Duch Pana - wielość działania Ducha na osobowość człowieka
  5. Otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami - Duch pchający do posługi
  6. Wszelkie Pismo jest tchnące Duchem – Biblia jako przestrzeń działania Ducha

Duch Święty przedstawia Siebie w Biblii wielokrotnie i na różne sposoby – nie tylko bezpośrednich stwierdzeniach czy w sytuacjach, ale także w układzie i spójności Świętego Tekstu. Na bazie Jego obecności w nas – chłoniemy Boga w Biblii i możemy coraz głębiej rozpoznawać Jego Osobę i Jego działanie. Permanentna stymulacja do rozwoju i poszukiwania Boga, jaką nam Duch funduje, nie pozwala poddać się trudnościom i marazmowi. Dlatego poznawanie Go w konkretach przekazu biblijnego to budowanie przekonań, które będą nas podtrzymywać i ożywiać w codziennym życiu.

 

W mocy Ducha Świętego

prowadzący: Witek Wilk

„…..Moc, cud, siła, w Twoim domu, dla Ciebie, zawsze, na zawsze…..

Co zrobić, żeby tak żyć, żeby chodzić w Duchu Świętym, żeby oglądać znaki i cuda…

By wiara nie była tylko
od czasu, do czasu,
od spotkania do spotkania wspólnoty,
od konferencji do konferencji….
…ale żebyśmy wiedzieli i widzieli, że możemy się poruszać w autorytecie i mocy Jezusa Chrystusa..!!!

Jeśli chcesz się dowiedzieć, wejść w tą drogę, nie gwarantuję, że wejdziesz….!!
ale na pewno na tym poziomie podzielę się doświadczeniem, jak dochodziłem do pewnych zasad życie duchowego, do miejsca, w którym jestem…”

Serdecznie Cię zapraszam - Witek Wilk

 

Izrael, eschatologia, ekumenizm

prowadzący: Adam Dylus (2 dni), Henryk Wieja (2 dni), Jacek Weigl (2dni)

Czy Izrael jest dalej narodem wybranym przez Boga?
Co to oznacza, że Bóg nie odrzucił swojego ludu? (por. Rz 11,1)
Co to znaczy, że  dary łaski i wezwanie Boże wobec Izraela są nieodwołalne? (por. Rz 11,29)
Co to oznacza dla Izraela?
Co to oznacza dla Kościoła?
Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w czasie naszych spotkań ze Słowem Bożym, historią, oficjalnym nauczaniem Kościoła Katolickiego a także próbując odczytywać znaki czasu, które Bóg czyni na naszych oczach…

Jedno z najtrudniejszych i zarazem szczególnie istotnych zadań poleconych nam przez Ewangelię, jest zachowanie jedności wśród uczniów Chrystusa. Przez ostatnie wieki Kościoła, pielęgnowaliśmy podziały, stereotypy i wrogość, które separowały naszą Rodzinę i czyniły nasze przepowiadanie niewiarygodnym. Dziś żyjemy w nowej erze Kościoła, który rozpoznaje strategiczny wymiar jedności. Jednak wciąż często nie potrafimy jej wprowadzić w nasze codzienne chrześcijańskie życie. Podczas tej ścieżki będziemy rozmawiać o znaczeniu jedności, o tym w jaki sposób stać się jej narzędziem, a także jak kształtować ekumeniczną otwartość we wspólnotach, aby nie powielać błędów przeszłości, odważnie przecierając nowe drogi Kościoła.

Temat: "NABIERZCIE DUCHA I PODNIEŚCIE GŁOWY" - ZARYS ESCHATOLOGICZNEGO PLANU BOGA

Istotną częścią chrześcijaństwa jest oczekiwanie "Błogosławionej Nadziei i objawienia się chwały... Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa  "

(Tt 1,13). Dobrze znamy tą część Bożego planu, która została już wypełniona i  łaskę, w której mamy udział. Ale to nie jest wszystko - wciąż jeszcze "wzdychamy oczekując...". Czego zatem możemy się spodziewać i jak rozpoznać w jakim punkcie na linii czasowej obecnie się znajdujemy? Zarówno Jezus jak i inni autorzy biblijni dają nam na ten temat wiele wskazówek.

W ramach eschatologicznej ścieżki będziemy mówić zarówno o wydarzeniach poprzedzających powrót Jezusa w chwale jak i o stylu życia jakiego Jezus od nas oczekuje w tym czasie oraz o wielkiej zmianie, której będziemy uczestnikami.

 

ZAPROSZENIE Henryk Wieja: https://youtube.com/shorts/hbcJNZPAEnY?feature=share

 

Poziom dla par, narzeczonych, małżeństw z max 5-cio letnim stażem     

prowadzący: M. Gomułka

Nazwa ścieżki: J 17,23 Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś.

Dla kogo: Dla par, narzeczonych i małżeństw do 5-ciu lat stażu małżeńskiego.

O czym: Wchodząc na drogę ku małżeństwu marzymy, by wszystko nam się we wspólnym życiu udało. Tymczasem najlepsza nowina, jaką możemy usłyszeć jest taka, że nie tylko nie zmaterializujemy wielu naszych wyobrażeń, ale że właśnie dzięki temu (!), mamy szansę nauczyć się żyć w bliskości, a może nawet się zjednoczyć!?

Cel: Zachwyt nad logiką Królestwa, w którym nawet najmniej rokująca relacja może stać się znakiem jedności, pociągającym kolejne pary do odkrycia daru, który został złożony w sakramencie małżeństwa.

 

Młodzież (13 - 17) - NEW GAME

prowadzący: Maciek Kalisiak – wspl ABBA z Warszawy

Opis ścieżki: Ktoś kiedyś powiedział, że życie młodego człowieka jest jak gra, w której pominąłeś tutorial. Masz czasem wrażenie, że nie ogarniasz, co się dzieje? O co chodzi w tym życiu? Jaki jest cel tego wszystkiego? Kim ja jestem? Co tutaj robię? Wiesz, takie pytania, o których głupio pogadać z kumplem na przerwie. No to właśnie o tym pogadamy! No i jakie w tym wszystkim miejsce ma Bóg, o którym niektórzy z nas słyszą od dzieciństwa w kościele i w domu? Kim On jest? Czy jest sens zapraszać Go do swojego życia? Czy wiara jest też dla nastolatków takich jak ja? Jeśli jesteś ciekawy/a - to zapraszamy! A jeśli będziesz z nami dlatego, że cała Twoja rodzina jedzie i Ty jedziesz z nimi - to mamy nadzieję, że spędzisz ten czas naprawdę fajnie! Może to będzie czas, że zaczniesz... nową grę!

 

Młodzież (15 25)

prowadzący: Selomie Zürcher - Master Comission (Szkoła ze Szwajcarii), Marta Kaczmarzyk z zespołem (Szekinah)

W tym roku poprowadzimy poziom dla młodych w wieku 15-25 lat o nazwie „Moje serce- Twój dom”. Chcemy razem z Wami zastanowić się jak możemy robić więcej miejsca w naszych sercach, tak aby Bóg mógł mieszkać w nas, a Chrystus wzrastać. Pragniemy odkrywać jak nasze serca mogą zostać przemienione w serca, które podążają za Jezusem i dzielą się z światem Jego misją. Wersetem przewodnim będą słowa: „(..) niech ożyje wasze serce, którzy szukacie Boga.” (Ps 69, 33b).

Zapraszamy na nasz poziom wszystkie osoby, które pragną jeszcze głębiej i dojrzalej wejść w relację z Jezusem. Nie możemy się doczekać spotkania z Wami!

Szkoła MC będzie z nami do środy/czwartku, w następnych dniach za poziom będzie odpowiedzialna Marta Kaczmarzyk z ekipą.

 

Dzieci (6 12)

prowadzący: Katarzyna i Krzysztof Gembara z zespołem

 

Przedszkole 

Informacje podamy wkrótce